Cztery dni powstania

W sierpniu 1944 r. powstanie na Pradze miało zadania znacznie przekraczające możliwości oddziałów AK – tak jak na lewym brzegu Wisły. Uzbrojenie było niewystarczające do realizacji celów militarnych. Warunek wybuchu powstania przyjęty przez dowództwo – wejście Rosjan – był spełniony w równie małym stopniu jak na drugim brzegu, to znaczy wcale. Ale rozkaz został wydany i żołnierze ruszyli do walki. Po czterech dniach dowódca okręgu praskiego ppłk. Antoni Żurowski postanowił zakończyć działania zbrojne. Powstańcy opuścili posterunki i wrócili do konspiracji. Powstanie się zakończyło.

Koniec powstania na Pradze dodaje jedną więcej hipotezę do rozważań co by było, gdyby nie doszło do powstania w lewobrzeżnej Warszawie albo gdyby zakończyło się, zgodnie z planem, po kilku dniach. Być może nic by nie było i infrastruktura Państwa Polskiego przetrwałaby. Na ile przetrwała na Pradze po wkroczeniu Rosjan – to pytanie do badaczy, ale przynajmniej przetrwali ludzie i ich domy. Chwała pułkownikowi Żurowskiemu, że wiedział kiedy skończyć.

PS. (2011-08-02): Początkowo napisałem o siedmiu dniach, ale są różne informacje o dacie zakończenia powstania na Pradze – od 2 do 8 VIII, zresztą mogło to zależeć od konkretnego miejsca. Jest znany rozkaz Żurowskiego o przejściu do konspiracji z 4 VIII, w jednym z opracowań wyczytałem, że powstanie trwało równo tydzień. Przypuszczalnie było to najwyżej pięć dni – do 6 VIII.

PPS. (2013-08-01): Antoni Żurowski w czasie powstania warszawskiego był podpułkownikiem. Stopień pułkownika otrzymał później.

Reklamy

Informacje o rafalmaszkowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Maszkowski
Ten wpis został opublikowany w kategorii historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Cztery dni powstania

  1. buza pisze:

    no proszę…
    pułkownik, a jednak rozsądny i mądry Człowiek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s