Zbiórki publiczne – jednak nie wolno łamać prawa (2 uzupełnienia – uzasadnienie)

11 lutego Sąd Rejonowy w Toruniu ukarał grzywną o. Tadeusza Rydzyka za ogłaszanie zbiórek publicznych bez zezwolenia. O. Piotr Andrukiewicz zeznał w złożonych w sądzie wyjaśnieniach, że był „jedynie lektorem (…) nie decydował o treści ogłoszeń” i w związku z tym został uniewinniony. Jak by powiedział o. Rydzyk – to typowy przypadek dziennikarza-najemnika, który robi, co mu każą, wiedząc, że w razie nieposłuszeństwa natychmiast straci pracę. Grzywna nałożona na o.Rydzyka to 3500 zł, z kosztami sądowymi prawie 4000 zł. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Toruniu podtrzymał to orzeczenie (uzasadnienie – w WWW „Faktów i Mitów”). Obserwowałem proces w pierwszej instancji. Sędzia prowadził rozprawy bardzo rzetelnie i powściągliwie użył możliwych środków prawnych. Sprawa jest oczywista, więc spodziewałem się potwierdzenia kary, ale całkowitej pewności nie miałem. Teraz, być może równolegle z kolejnym odwołaniem, czas na egzekucję. Wbrew wypowiedziom o. Rydzyka komornik nie zamyka w więzieniu, ale np. zajmuje pensję. Pensję ukarany pobiera w szkole wyższej do niego należącej.

Ojciec Tadeusz Rydzyk od lat prowadzi publiczne zbiórki pieniędzy ignorując przepisy o ich rejestracji. Tak jak w wielu przepisach, również w tych dotyczących zbiórek instytucje kościelne mają przywileje, w tym przypadku brak wymogu rejestracji zbiórki. Z przywileju może korzystać instytucja kościelna zbierająca na cele religijne, więc jeżeli założyć, że Radio Maryja zajmuje się takimi sprawami, to instytucja kościelna, Prowincja Redemptorystów, nie musi uzyskiwać zezwolenia. Wiadomo jednak, że RM zajmuje się działalnością polityczną, włącznie z kampaniami swoich kandydatów i działalnością propagandową, która nie ma wiele wspólnego z religią. Nie widzę powodu żeby jedna rozgłośnia propagująca jakieś idee miała przywileje stosunku do innej, propagującej inne idee. Ale zbiórki na RM to nie wszystko. Do o. Rydzyka należą fundacje – Nasza Przyszłość i Lux Veritatis (a w jej ramach m.in. Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej), które są intensywnie reklamowane na falach zarządzanej przez niego rozgłośni. Ojciec dyrektor ryzykuje śmiało koncesją stacji po to, żeby reklamować swoje sklepiki. Oprócz ofert sprzedaży różnych produktów i usług, czym zajmuje się co jakiś czas Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w RM nadawane są, często w tych samych reklamach, wezwania do wpłat na TV Trwam, WSKSiM, wiercenia geotermalne albo nie określone bliżej „dzieła”. Od strony prawnej są to ogłoszenia zbiórek publicznych. Po co je rejestrować? Można przyjąć, że wpłacający wiedzą na co płacą i jeżeli pieniądze nie są rozliczane albo idą na cele inne niż ogłaszane, to jest to sprawa zaufania między ogłaszającym i wpłacającymi. W polskim prawie, jeszcze w latach 30-tych, przyjęto inne rozwiązanie, wymuszające jawność celów zbiórki i jej rozliczenie. Wymogi nie są trudne do spełnienia, zwłaszcza dla dużej instytucji, która i tak musi zorganizować swój aparat do zajmowania się zbiórkami. W przypadku zbiórki ogólnopolskiej o zezwolenie prosi się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. O takie zezwolenie występuje co roku Jerzy Owsiak dla swojej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zezwolenia takie uzyskuje wiele innych organizacji, zarówno świeckich, jak i kościelnych. O zezwolenie występowało np. Centrum Opatrzności Bożej. Wygląda na to, że w niektórych przypadkach nawet Kościół budujący nowy budynek kościelny woli robić to przejrzyście, podporządkowując się dobrowolnie prawu, któremu się podporządkować nie musi.

2011-06-18 Widzę kilka pomysłów adwokatów i innych współpracowników ukaranego na kampanię propagandową przeciwko orzeczeniu:

 • niedobry sędzia – Tak się się składa, że sędzia Sądu Rejonowego, który orzekał w pierwszej instancji był kiedyś ukarany dyscyplinarnie. Ten fakt był mocno podkreślany przez media o. Rydzyka zaraz po jego orzeczeniu. Tym większe ich oburzenie wzbudziły uwagi sędzi Sądu Okręgowego nt. rzetelności tego sędziego. Mam niewielkie doświadczenie, ale obserwując rozprawy też miałem wrażenie wręcz pedantycznej staranności postępowania.
 • ukaranie na podstawie rozporządzenia, podczas gdy zakazywać czegoś może tylko ustawa – Trudno mi ocenić wywody mec. Waldemara Kosińskiego, ale o wykroczeniu o. Rydzyka mówi kodeks wykroczeń, który z pewnością został wprowadzony w drodze ustawy.
 • brak zgody na zbiórkę publiczną – Fundacja Lux Veritatis nigdy nie wystąpiła o zgodę na zbiórkę publiczną. Kilka lat temu natomiast o zgodę na zbiórkę na wiercenia geotermalne Fundacji wystąpiła grupa nie będąca z nią formalnie związana, o czym wspomniał teraz prof. Janusz Kawecki. Zapewne samo to, że zbiórka miała byćprowadzona przez osoby trzecie, jak też braki formalne wniosku spowodowało, że MSWiA nie udzieliło zgody. Czy nieudolnie napisany wniosek został tak napisany właśnie po to, żeby nie uzyskać zgody i potem to wypominać, czy to tylko brak umiejętności prawników o. Rydzyka? Sądząc po innych wpadkach, np. z umową na dotację dla FLV z NFOŚiGW – raczej to drugie.
 • zastraszanie ludzi o odmiennych poglądach – O tym mówił w dzienniku RM prof. Zdzisław Krasnodębski, i że „jedyną radą jest głos społeczeństwa i jego samoorganizacja”. Ja mam inną radę: przestrzeganie prawa, które zresztą nie jest szczególnie uciążliwe, chyba, że ktoś chce koniecznie ukryć zakres, cele i rozliczenie zbiórki.

Zapewne będą jeszcze powody żeby dopisać kolejne genialne pomysły do tej listy.

Informacje o rafalmaszkowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Maszkowski
Ten wpis został opublikowany w kategorii katolicyzm, Radio Maryja, religia, TV Trwam, WSKSiM i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Zbiórki publiczne – jednak nie wolno łamać prawa (2 uzupełnienia – uzasadnienie)

 1. Marcin pisze:

  „Wiadomo jednak, że RM zajmuje się działalnością polityczną, włącznie z kampaniami swoich kandydatów i działalnością propagandową,” Skąd „wiadomo”? Ja się z takimi przypadkami nie spotkałem.
  „nt. rzetelności tego sędzi.” Co to jest „sędzi”? Może coś swędzi?

  • Wystarczy włączyć radio, choćby w czasie zakończonej właśnie kampanii wyborczej. Kandydat na kandydacie, prawie wszyscy z jednej partii (bo jeden z PJN).
   Dziękuję za poprawkę.

 2. Rabbi.t pisze:

  Wiem że Pan się brzydzi Nie Naszym Dziennikiem, ale proponuję zajrzeć do dzisiejszego (wtorkowego) numeru. Zespól wspierania RM (w skrócie ZWRMwsBKOiNPwZORMzD :)))) dal głos w sprawie tego wyroku. I dla mnie szokujące jest, nie to jak oni to fałszywie przedstawiają, ale że podpierają się w tym wszystkim słowami papieża JP II „To wszystko prowadzi do diagnozy, którą trafnie przekazał bł. Jan Paweł II,”
  http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110621&typ=my&id=my03.txt
  Normalnie ich bezczelność nie ma granic !!!
  Pozdrawiam

  • Aramis pisze:

   Nie zasłaniaj się polskim papieżem w swoim fałszywym komentarzu, bez żadnych konkretów i uzasadnionych zarzutów. Papież wspierał Ojca Rydzyka i dzieła, które stworzył, pomimo tego, że nie są to dzieła bezbłędne czy idealne.

   Twoje zachowanie przypomina to judaszowe, zakładając oczywiście, że jesteś faktycznie katolikiem. Poczytaj PŚ, jeśli nie wiesz o co chodzi – kim byli i jak postępowali np. faryzeusze.

   • Rabbi.t pisze:

    Ja zasłaniam się papieżem????? A ja myślałem że to Nie Nasz Dziennik podpiera się cytatami papieża.
    „Papież wspierał Ojca Rydzyka i dzieła, które stworzył” – w ktorym miejscu? Jakiś konkretny przykład?
    Tak papież wspieral Rydzyka, że aż będąc w Toruniu się z nim nie spotkał, prawda?
    Albo tak papież wspieral Rydzyka, że aż na żadną pielgrzymkę rydzykową nie przyslał listu pochwalnego. Jakbyś chcial widzieć, to byś zauważyl, że u Rydzyka zawsze jest „uczestnicy pielgrzymki wyslali list DO papieża” A nigdy nie dostali listu OD papieża. Ciekawe dlaczego? Przecież papież podobno wspieral.
    I tylko jak będziesz mi podawal przyklady, to nie pisz że papież się za to modlil, bo to stare i zgrane. Radio Maryja uczepiło się dwóch ( czy trzech ) wypowiedzi papieża, jakie popelnil on na początku działalności tego radia, i teraz je eksploatuje do znudzenia.

  • MB pisze:

   Ciekawe wnioski nasuwaja sie po przeczytaniu artykulu w Ndz:
   1) Unikaja podania nazwiska Rafala. Znaczy, zdaja sobie sprawe, ze to co na jego temat wypisuja jest klamliwe i oszczercze i podpada pod artykul 212; boja sie Rafala, boja sie odpowiedzialnosci karnej i w ten sposob jej unikaja.
   2) Tym razem Goliat trzesie portkami na widok Dawida.
   3) Bardzo musialo zabolec, skoro na jednego Rafala spuszczono dwanascie brytanow i to utytulowanych.

   • Aramis pisze:

    Rafał Maszkowski nie działa wcale sam, bo Goliata ma za plecami, czyli Agorę. I są na to dowody, wystarczające.

    • MB pisze:

     Jakbys mial te dowody, dawno temu bys je opublikowal. Znaczy, bluffujesz nieudolnie.

     • bzdetnet pisze:

      To standardowa metoda działania – opluwanie. I nie o nieudolność tutaj chodzi tylko o SKUTECZNOŚĆ. Wystarczy sobie przypomnieć wypowiedzi innego idola wielu zabłąkanych dusz, niejakiego Jarosława. „Mam pewne informacje” – to jest to samo. Obrzucanie błotem po prostu działa i po prostu się opłaca. Jeden wymyśli, a reszta powtarza. Każda kalumnia, każde oszczerstwo, każde kłamstwo rzucone z dużej wysokości ma ogromną siłę rażenia. Będą potem te kłamstwa powtarzać czytelnicy, a jak wiemy, trzeba to kłamstwo dużą ilość razy powtórzyć. Dopóki więc Aramis nie przedstawi owych dowodów o których sam pisał i nie podda ich pod osąd, dopóty jest kłamcą. Czy wtórnym czy pierwotnym – nie ma znaczenia.

    • Rabbi.t pisze:

     Aramis

     No jak tam? Podasz mi konkretne przykłady wspierania Radia Maryja przez papieża?
     Czy tylko potrafisz bić pianę, bez żadnych konkretów.

 3. Poanie Rafale – gratuluję:))
  Podaję link do najnowszego teledysku „Radio Dla Polaków – Remix” zespołu Butelka:

  Pozdrawiam
  McButelka

  • Dziękuję.
   Dosyć straszna ta piosenka, nieźle oddaje, chociaż tylko w części, straszność samego Radia Maryja.

  • Aramis pisze:

   Panie Grzegorzu, niestety ani to straszne, ani zabawne, ani tym bardziej prawdziwe. Ale rozumiem, że na coś ambitniejszego Was po prostu nie stać, a szkoda.

 4. agentura masonska pisze:

  Gratulacje… popieram i zatwierdzam… czyzby w polsce jednak funkcjonowala demokracja? LOL

 5. klontwa pisze:

  religię należy zwalczać wszelkimi dostępnymi środkami i sposobami.

  • Aramis pisze:

   W zasadzie się zgadzam, że trzeba zwalczać wszelkimi dostępnymi środkami i sposobami, tylko z małym zastrzeżeniem – nie religię, a ateizm, zwłaszcza ten wojujący i agresywny, niebezpieczny dla normalnej większości.

   • bzdetnet pisze:

    Ależ szanowny Aramisie – KAŻDY *izm, jeśli jest wojujący jest niebezpieczny. Nie ma znaczenia czy to wojujący ateizm, czy wojujący katolicyzm czy wojujący islamizm. Pytanie jak zdefiniujemy owo wojowanie? Bo obawiam się, że inaczej wojowanie ateizmu widzi ateista, a inaczej wierny słuchacz rozgłośni pana Rydzyka. A wojujący katolicyzm będzie czym innym dla ateisty, a czym innym dla owego rydzykowego fana. W tym momencie „wojowniczość” izmu jawi się nie jako próba obiektywnego opisu ale oręż w pseudodyskusji.

    • Aramis pisze:

     Zgadzam się z tym, że każdy fanatyzm jest na swój sposób niebezpieczny i szkodliwy – problem w tym, jak to pojęcie zdefiniujemy, zarówno w odniesieniu do wiary oraz ateizmu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s