Dominicantes anni 2010: 30% (2011: 29%)

Poniższy tekst to pierwsza próba ujęcia tematu. Mój nowszy tekst jest bardziej szczegółowy i rozpatruje więcej kwestii związanych z liczeniem dominicantes i communicantes.

Prowadzony przez pallotynów (SAC) Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od lat koordynuje zliczanie wiernych Kościoła w jeden dzień w roku. Podliczane jest też przystępowanie do komunii (communicantes). Nie są to badania naukowe, bo przeprowadzane przez poszczególne parafie, ale cenne, bo prowadzone z natury, a nie oparte tylko na deklaracjach. ISKK podaje potem liczbę dominicantes i communicantes dla poszczególnych diecezji i dla całego kraju w procentach. Przy interpretacji tych liczb ważna jest wiedza czego to procent. Otóż liczby te to procent katolików zobowiązanych. Informacja metodologiczna mówi, że do zobowiązanych należy 82% wiernych. Pozostaje tylko ustalić ilu jest wiernych, że móc przeliczyć dane na procent całej populacji. Według mnie najlepszym oszacowaniem liczby wiernych jest właśnie liczba dominicantes, ale ISKK przyjmuje chyba (bo trudno znaleźć informację o tym w opisie metodologii) liczbę ochrzczonych, przypuszczalnie 95,8% społeczeństwa. Chociaż według opinii w publikacji GUS-u z liczby wiernych podawanej przez ISKK wynika, że jest ich tylko 88,4% społeczeństwa (z tego opracowania wynikałoby, że 89,8%). Z kolei w 2014 r. zostały wreszcie ujawnione daje ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. Według spisu (s. 99) przynależność do Kościoła Katolickiego deklaruje 87,67% społeczeństwa.

Tabela poniżej pokazuje liczby ogłaszane w ostatnich latach przez ISKK oraz te same liczby w stosunku do całego społeczeństwa według deklaracji spisowych:

rok dom./comm. wg ISKK d/c jako % społ. (95,8% katol.) d/c jako % społ. (88.4% katol.)
2007 44,2/17,6 34,7/13,8 32,0/12,8
2008 40,4/15,3 31,7/12,0 29,3/11,1
2009 41,5/16,7 32,6/13,1 30,1/12,1
2010 41/16,4 32,2/12,9 29,7/11,9
2011 40.0/16.1 31.4/12.6 29.0/11.7

Tak więc zarówno metodologia, jak i podstawowe wyniki tych badań są niepewne. Dodatkowo, w obliczu ostrego spadku dominicantes między r. 2007 a 2008, liczenie w roku 2009 wyznaczono na wcześniejszą porę, na październik, zamiast na dotychczasowy listopad. Podobnie w r. 2010. Manipulacja z r. 2009 pomogła podnieść wynik o ponad 1-1,5%, ale wynik za 2010 r. jest znowu niższy. Przy tych wszystkich kombinacjach moje wątpliwości budzi również to, że liczby dominicantes i communicantes nie są podane w komunikacie, ale tylko w linkowanej z niego prezentacji oraz dziwnie okrągła liczba dominicantes za 2010 r. Nie jest podana z dokładnością do dziesiątych części procent (41,0%), ale jako 41%. Czyżby było to zaokrąglenie jakiejś mniejszej liczby, np. 40,9%? Może to tylko niedbały zapis.

Czy liczba dominicantes równa ok. 30% społeczeństwa to liczba katolików? Przy liczeniu w jeden dzień w roku może się zgubić część tych, którzy chodzą do kościoła rzadziej niż co tydzień oraz ci, którzy w ogóle nie chodzą, ale są zapatrzeni z Kościół Katolicki i go popierają. Z drugiej strony chodzenie do kościoła nie musi oznaczać poparcia dla politycznych akcji Kościoła. Wielu religijnie zaangażowanych, a nawet uczestniczących w organizacjach i ruchach kościelnych, patrzy krytycznie na ekscesy hierarchów. Mimo tych zastrzeżeń myślę jednak, że 30% może być dobrą oceną liczebności mniejszości katolickiej w Polsce.

Informacje o rafalmaszkowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Maszkowski
Ten wpis został opublikowany w kategorii katolicyzm i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Dominicantes anni 2010: 30% (2011: 29%)

 1. Pingback: GUS nie wierzy w Ordynariat Polowy czyli gdzie zaginęło 3,4 miliona Polaków | wszystko jest możliwe

 2. Pingback: ISKK: do kościoła chodzi 30% Polaków | Www.wystap.pl – jak wystąpić z kościoła. Centrum informacji i platforma batalii.

 3. ccc pisze:

  „Ostatecznie jednak 30% daje wszystkim Terlikowskim, dawno upragnioną pozycję uciśnionej mniejszości.”

  A wszystkim innym nadzieje na zblizajace sie wielkimi krokami panowanie cywilizacji smierci na skrwawionych ziemiach (dobra ksiazka – swoja droga)! Jak Terlik z kolegami stana sie mniejszoscia to ja nawet im moge podarowac te kase, ktora z panstwowego budzetu wyciagaja.

 4. paragraf pisze:

  Czekam teraz aż zliczanie zostanie przeniesione w okolice 1 maja (efekt JP2 ver2 bo przecież obecna data to zdaje się z dniami papieskimi ma sąsiadować). Cała metodologia tego badania wydawała mi się o tyle pomijalna, że stosowana konsekwentnie wystarczająco długo i tak wskazuje trend. Naturalnie jeżeli nawet ta metoda ma być zależnie od roku zmieniana to badanie traci sens.

  Zastanawiam się czy do użytku wewnętrznego podaje się mniej ‚podkręcone’ dane czy też odwrotnie: to badający muszą przyjmować próby poprawienia statystyki przez zwierzchników zmieniający im – choćby – ‚dni pomiaru’?

  Dodatkowo ciekawe jest jeszcze, że spadki tłumaczy się pogodą natomiast zwyżki nie bardzo.

  Czy nie jest tak, że dodatkowo dorzuca się część ludzi (typu małe dzieci, chorzy i starcy) którzy chcieliby brać udział ale nie mogą? Natomiast jeżeli są faktycznie na mszy ‚zliczalnej’ to naturalnie są liczeni podwójnie (nikt przecież nie odejmie staruszka czy dziecko).

  Ostatecznie jednak 30% daje wszystkim Terlikowskim, dawno upragnioną pozycję uciśnionej mniejszości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s