Formatowanie młodzieży (2 aktualizacje)

Młodzież jest kochana, można ich tak formować, jak… jak plastelinę niemal. (o. T. Rydzyk, Radio Maryja, 2004-03-09 14:46)

Redakcja Radia Maryja znowu podejmuje tytaniczne wysiłki żeby skusić młodzież.  Jak zwykle sprawdzianem zdolności mobilizacyjnej będzie ogólnopolski zjazd dla młodzieży w Częstochowie (XIII Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja), w tym roku 28 maja:

Tymczasem do audycji dla młodzieży, których  nieproporcjonalnie dużo w RM, dzwonią częściej starsze panie niż młodzież. Nie będę tu powtarzał mojego opisu wysiłków zeszłorocznych (polecam!), można by wymienić nowe pomysły z tego roku, na razie chcę pokazać jeden – „XV spotkań formacyjnych dla młodych przyjaciół Radia Maryja” – plan pracy dla kółek radiomaryjnej młodzieży, reklamowany również przez samego o. T. Rydzyka. W tekście widać pewną monotonię która sprawia wrażenie, że autorowi (PIOTR wg danych edytora tekstu) płacono od strony: „Jaki sens ma moje życie? Na spotkanie należy przygotować świecę, Pismo Święte …” … „Wolność i odpowiedzialność. Na spotkanie należy przygotować świecę, Pismo Święte …” … „Prawda i jej wymagania. Na spotkanie należy przygotować świecę, Pismo Święte …” itd. Zastanawiające jest też, że prowadzący spotkania piętnaście razy zapala „święcę”, ale trudno uniknąć takich błędów przygotowując poważny 41-stronnicowy tekst o formacji w 9 godzin i 1 minutę (wg licznika edytora).

Plan spotkań poprzedza wstęp, który jest bardziej ambitny, z obrazkami.  Widać, że przy nim autor się jeszcze tak nie spieszył. Najdziwniejszy z tych obrazków:

Ogólnie wiele wskazówek zawartych w tym dzieje jest wartościowych, ale widać obsesję na punkcie seksu, np.: „Chłopak czy dziewczyna nieodpowiedzialnie pozwalają sobie na przedmałżeńskie kontakty seksualne (…)” oraz potępienie indywidualizmu: „Bóg zbawia nas nie w pojedynkę (…) Indywidualizm jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa.” – z czym należy się zgodzić – chrześcijaństwo jest hierarchiczne i kolektywistyczne, ale większość społeczeństwa wyznaje inne wartości. Jak na wysiłki ojców redemptorystów zareaguje młodzież? Czy przyciągnie ją na zjazd ten tekst albo zapowiedzi fajerwerków i wspólnych modlitw, czy odrzuci ją propagowanie nienawiści przez RM? Dwa lata temu zjechało się 3000 osób, rok temu – 1000. Ciekawe ile będzie teraz. Zobaczymy na zjeździe w Częstochowie w sobotę.

2011-05-30. Było ich jakieś 500 osób. Ci, którzy oglądali zjazd w TV Trwam musieli być bardzo spostrzegawczy żeby to zauważyć. Na ekranach falowały tłumy – ale kamera zawsze zatrzymywała się w tym samym rzędzie i chyba nie było ujęcia z całością, z góry albo z oddalenia. Uczestnicy byli filmowani bardzo nisko (jak wiadomo grupka ludzi filmowana z poziomu głów lub niżej wygląda jak tłum), kamera latała jak szalona, ale bardzo ostrożnie, tak żeby nie zahaczyć nawet rąbkiem obrazu o długie rzędy pustych krzeseł. Ciekawe czy tak właśnie są uczeni filmowania uczniowie należącej do o. Rydzyka Wyższej Szkole Kombinacji Społecznej i Manipulacji. Garść zdjęć autora, który widocznie nie miał wytycznych żeby fotografować tłum można znaleźć tu:

http://jasnagora.com/galZdjecMiniNews.php?ID=6558&idz=1

Np.:

Znowu głównie puste krzesła.

Informacje o rafalmaszkowski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Maszkowski
Ten wpis został opublikowany w kategorii młodzież, propaganda, Radio Maryja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Formatowanie młodzieży (2 aktualizacje)

 1. Pingback: Lednica, Radio Maryja – jedna firma | wszystko jest możliwe

 2. Jurek pisze:

  nalezy cieszyc sie ze mamy coraz madrzejsza mlodziez ktora odrzuca balwochwalstwo i zabobon

 3. zzhistoryk25 pisze:

  Tonacja tych Pana tekstów jest rozpaczliwa, zachowuję się Pan jak kiedyś Jerzy Urban krytykował wszystko , piszę to tylko po to aby Pan zastanowił się nad sobą czy warto marnowac czas . Czy warto robic coś takiego , ma Pan z tego pieniądze ,czy satysfakcję. Kiedyś obiecałem sobie że nie napiszę nic na Internecie , ale takie teksty jak Pana wymagają wpisu. Ja osobiscie robię coś kompletnie odwrotnego, swoim przykładem jednam ludzi , pokazuję że życie jest tak krótkie że nie należy kogoś rozsierdzac i zależy mi aby Pan to zrozumiał. Proszę to przemyślec. Pozdrawiam.

  • Ja takiej postawy nie rozumiem. Cenię bardzo tych, którzy prowadzą działalność pozytywną, czasem też taką prowadzę, ale – nie krytykować zła, bo komuś będzie przykro? Myślę, że to duża przesada.
   PS. Na zjeździe w sobotę było kilkaset osób. Młodzież nie dała się nabrać na fajerwerki. Wyobrażam sobie jak przykro może być redemptorystom, że im nie wychodzą ani MKPRM, ani zjazdy i odczuwam tę przykrość, a równocześnie podziwiam ich za wytrwałość – w kolejnych latach mają coraz więcej nowych pomysłów. Ale nie mogę się równocześnie nie cieszyć, że próby wykolejania młodzieży udają się coraz gorzej.

  • Rabbi.t pisze:

   „Ja osobiscie robię coś kompletnie odwrotnego, swoim przykładem jednam ludzi , pokazuję że życie jest tak krótkie że nie należy kogoś rozsierdzac”
   I tak bardzo stara się Pan jednać ludzi i ich nie drażnić, że aż przyrównuje Pan Rafała Maszkowskiego do Jerzego Urbana? BRAWO

   • zzhistoryk25 pisze:

    Zapewne podoba się Panu działalnośc Pana Rafała i napewno nie mogę tego Panu wytykac , ale nawet gdybym ja obraził Pana Rafał to bardzo Go przepraszam ,bo nie mam takiej intencji. Jednak boli mnie i ubolewam nad tym że Pan nie zrozumiał mnie . Skoro religia jest sprawą indywidalna, duchową, osobistą itd . to dlaczego poddaje się ją weryfikacji np: w internecie. Czy Pan , czy ja , czy ktokolwiek może założyc takie miejsce w Internecie ,- TAK, ale na cóż , po co marnowac swój czas i zbawiac kogoś na siłę, lepiej poświęcic go najbliższym. A co do Pana Jerzego Urbana to ja go szanuję , jego, jako całą osobę ale stąd te nazwiska obok siebie bo On także opisywał Kościół i czuję tu tak samo szukanie na siłę ,,sensacyjności”, bo sprawy duchowe są takowe. A Kościół wiadomo i tak nie będzię polemizował z każdym z osobna. Z poważaniem . Pozdrawiam i życzę wszelkiej pomyślności.

    • Przede wszystkim napisałem tutaj nie tyle o religii (o której też zamierzam pisać), co o werbowaniu młodzieży do skrajnej organizacji, akurat związanej z religią.
     Religia nie wydaje mi się sprawą indywidualną i osobistą. Dla niektórych jest taką, ale przeważnie jest odwrotnie – jest sprawą kolektywną i publiczną. Jej propagowanie przejawia się w przemarszach, śpiewach, budowaniu dużych budowli i zmianach prawa, a propagujący religię poświęcają na to sporo czasu, który by mogli poświęcić najbliższym. To jednak mnie mało obchodzi, bardziej istotna jest dla mnie społeczna funkcja religii i to jak wpływa na prawo, na publiczne dyskusje i na moje życie.
     A dlaczego interesuje mnie bardziej akurat ta grupa? Akurat ta mnie zainteresowała, a jej działania nie są bez znaczenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s